Beijing Yuchuang Qiji Technology Development Co., Ltd.
Trust Seal
Verified Supplier
Credit Check
Supplier Assessment
Contact Now
Description : Enterprise Huawei CloudEngine 10GB Poe Switch S6730-H48X6C
Stock : In Stock
MOQ : 1 pieces
Price : Contact us
Payment Terms : L/C,D/A,D/P,T/T,Western Union
Shipping Method : Express, AIR
Place of Origin : Beijing, China
Packaging Details : Original packaging box+Based on customer needs
Delivery Time : 2-7 working days
Supply Ability : /pieces >=1 pieces
Type : network switch
Processor : 48 x 10 Gig SFP+, 6 x 40/100 Gig QSFP28
Chassis height(U) : 1U
Dimensions (W x D x H) : 550 mm x 180 mm x 650 mm
Switching Capacity : 2.16/2.4 Tbit/s
Weight : 8.5kg
Contact Now
CloudEngine S6730-H Series 10 GE Switches
Abundant Convergence
Providing Granular Network Management
Cloud-based Management
S6730-H48X6C
Technical Specification
Fixed ports
48 x 10 Gig SFP+, 6 x 40/100 Gig QSFP28
Dimensions (W x D x H)
442 mm x 420 mm x 43.6 mm
Chassis height(U)
1U
Input voltage
AC Power
•  Rated AC voltage: 100V to 240V AC; 50/60 Hz
• Max. AC voltage: 90V to 290V AC; 45–65 Hz
DC Power
• –48V~–60V
Switching Capacity
2.16/2.4 Tbit/s
Input current
AC 600W:Max 8A
DC 1000W:Max 30A
Maximum power consumption
274W
Minimum power consumption
97W